1pc MDQ100A1600V Single-Phase Rectifier Bridge 12V 24V 36V 48V 220V 480V AC-DC Module 100Amp 1600V Diode Rectifier(MDQ100A1600V)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
04
quantity
Product details
Category
DiodesMDQ100A1600V single-phase rectifier bridge 12V 24V 36V 48V 220V 480V AC-DC module 100Amp 1600Vreminder1. About product selectionThe marked current of the power module is the average value of the on state, not the actual effective value of long-term operation. When selecting, sufficient margin should be left based on the actual working environment and conditions.(1) Pure resistive load 2-2.5 times margin: actual current (A) × 2 (~2.5)=Module nominal current (A) (2) Inductive load 6-7 Signal margin: Actual current (A) × 6 (~7)=Module nominal current (A)2. Radiator configurationWhen the actual working current of the device is greater than 5A, please be sure to configure a suitable heat sink for use==========Hign-concerned Chemical : None
  • Diodes
  • 1pc MDQ100A1600V single-phase rectifier bridge 12V 24V 36V 48V 220V 480V AC-DC module 100Amp 1600V Diode Rectifier